• En
سه‌شنبه, 26 دی 1396

میثمی تبار در مراسم افتتاحیه دوره آموزش عملی کارشناسان جدید الاستخدام در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت:

آموزش‌های اثربخش منجر به یادگیری مهارت‌ها می‌شود

میثمی تبار در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزش عملی کارشناسان جدید الاستخدام با حضور مسئولین ستادی و استانی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل برگزار گردید، بر ارایه آموزش های اثربخش تاکید نمود.به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل: محمد میثمی تبار مدیر کل دفتر آموزش کارکنان در آیین افتتاحیه این مراسم اظهار داشت: با توجه به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام در فیلدهای تولید، این دفتر پایلوت آموزشی مذکور را با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و همچنین مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی نمود و امروز شاهد اجرای آن هستیم.

وی گفت: رویکرد جدید ما، آموزش‌های اثربخش است که منجر به یادگیری مهارت‌ها می‌شود. وی افزود: در این روش آموزش ها از سطح شروع می‌شود و اولویت‌ نیز با مراکز جهاد کشاورزی شهرستان خواهد بود. میثمی تبار تصریح نمود: این ایده با حضور حاکمیتی بخش کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی و در کنار بخش خصوصی محقق خواهد شد.

مدیر کل دفتر آموزش کارکنان در پایان با تقدیر از زحمات دکتر حسین کربلائی خیاوی گفت: ظرفیت و پتانسیلی که تا ‌به حال استفاده نمی‌شد و در حال تخریب بود در مدت کوتاهی به روز شد و آماده پذیرایی از کارشناسان جدیدالاستخدام است. انتظار من از همکاران تلاشگر این است تا با حضور مستمر در عرصه‌های تولیدی پهنه خودشان، ارائه راهکارها و راهنمایی‌های لازم برای بهره‌برداران، نظارت بر فعالیت بخش خصوصی و هدف‌گذاری و کنترل، بیش از پیش ما را در رسیدن به اهداف تعیین شده یاری نمایند.در ادامه دکتر احمدی‌نژاد، موسسه آموزش عالی علمی کاربردی و مهارتی جهاد کشاورزی را پس از ساماندهی، تنها متولی کل آموزش بخش کشاورزی معرفی کرد و به اهداف آن اشاره کرد. وی گفت: اولین هدف کلان موسسه توسعه فرصت‌های آموزش و ارتقای توانمندی‌های فنی و تخصصی شاغلان و متقاضیان کار در بخش کشاورزی است.  دومین هدف ارتقاء و انتقال دانش و سومین هدف کمک به تحقق اهداف در نقشه جامع علم و فناوری کشاورزی با تأکید بر نقشه جامع علمی کشور است. دکتر احمدی‌نژاد ارتقاء بهره ‌وری در آموزش‌های علمی کاربردی کشاورزی و توسعه فرهنگ کار، اخلاق حرفه‌ای و کارآفرینی در فراگیران آموزش‌های علمی کاربردی را از دیگر اهداف موسسه بیان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان گفت: نظام سلامت حرفه‌ای در بخش کشاورزی از ابتدای سال 96 عملیاتی خواهد شد. در این نظام حرفه‌ها به ده سطح تقسیم شده و سطح دهم محققین مراکز تحقیقاتی را شامل می‌شود.

دکتر احمدی‌نژاد سپس با اشاره به پیر شدن و کاهش جمعیت کشاورزی اظهار داشت: در جهان از 50 سال پیش سازمان تربیت کشاورزان آینده تشکیل شد. در ایران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و در رأس آن دکتر زند این نهاد را در قالب موسسه آموزش عالی علمی کاربردی و مهارتی جهاد کشاورزی پیاده ‌سازی نمود.

معاون آموزشی و دانشجویی در پایان گفت: بر اساس ماده 23 قانون افزایش بهره ‌وری در بخش کشاورزی دوره‌های عملی به شکل کنونی و پیشرفته‌تر را با همکاری مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های کشت و صنعت، در راستای رفع نیازهای توسعه‌ای بخش کشاورزی و همین‌طور ارتقاء جایگاه آموزش علمی کاربردی بخش کشاورزی اجرا خواهد شد.مهندس ورداسبی مدیر کل مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی از دیگر سخنرانی مراسم افتتاحیه بود. وی گفت: همزمان با طرح نظام نوین ترویج کشاورزی، در پهنه‌بندی از کارشناسان جدیدالاستخدام بهره گرفته شد. کارشناس مسئول پهنه بایستی اطلاعات کاملی در زمینه‌های مختلف کشاورزی داشته باشد تا بتواند پاسخگوی بهره‌بردار گردد. در این زمینه استان اردبیل به عنوان اولین پایلوت جهت برگزاری دوره‌های عملی آموزش کارشناسان جدیدالاستخدام انتخاب گردید. مدیر کل مرکز نوسازی و تحول اداری افزود: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل باید نظارت کاملی در این پروسه داشته باشد چون این پایلوت کمک می‌کند بتوانیم کارشناسان جدیدالاستخدام سایر استان‌ها را در همین جا آموزش دهیم تا بتوانیم نیروهای با تجربه را در مراکز خدمات دهستان که اولین محل ارتباط بهره‌بردار با کارشناس است تربیت کنیم.

مهندس ورداسبی در پایان افزود: کارشناسان پهنه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در انتقال دانش و یافته‌های محققین مراکز تحقیقاتی ایفا نمایند.

سپس دکتر حسین کربلائی خیاوی با بیان اینکه برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی بر اساس افزایش بهره ‌وری، تأمین امنیت غذایی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است خاطر نشان کرد: استفاده از ارقام و بذور اصلاح شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، بکارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، استفاده از نهاده‌های با کیفیت، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به مزارع از جمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌ وری در بخش کشاورزی به انجام رسیده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سهم بخش کشاورزی در ارزش افزوده فضای کسب و کار را 32/6 درصد اعلام و تصریح کرد: با اتخاذ تدابیر راهبردی و اجرای برنامه‌های کاربردی با رویکرد افزایش بهره ‌وری، تولید محصولات کشاورزی با رشد 15/4 درصد از حدود 97 میلیون تن در سال 92 به بیش از 112 میلیون تن در سال 94 افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود تولید محصولات کشاورزی در سال 95 به بیش از 117 میلیون تن افزایش یابد.

وی در ادامه در زمینه دستاوردهای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اذعان داشت: تاکنون در کشور 413 رقم زراعی و باغی توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اصلاح شده که 188 رقم آن مربوط به گندم و جو می‌باشد. محققان این سازمان در سه سال اخیر 53 رقم گندم و 24 رقم جو اصلاح و وارد چرخه تولید نموده‌اند. همچنین ظرف سه سال اخیر با توجه به شیوع و تنوع آفات و بیماری‌های گیاهی، تعداد سموم جدید معرفی شده به کشاورزان به بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: این مرکز در حوزه‌های به زراعی و به نژادی، آب و خاک، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی کشاورزی، دام و طیور، منابع طبیعی و جنگل، حفاظت خاک و آبخیزداری، باغبانی، تولید و تکثیر هسته‌های اولیه بذری، ارزیابی و نظارت بر تولید بذر و نهال، جمع‌آوری ذخایر ژنتیکی گیاهی و دامی، ترویج فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی جدید در بین کشاورزان، آموزش های بهره‌ برداران، ضمن خدمت کارکنان و  علمی کاربردی فعالیت دارد.وی با اشاره به اینکه کشاورزی در کشور ما در حال انتقال از حالت سنتی به علمی است تاکید کرد: تغییر شرایط اقلیمی، بحران آب و خشکسالی چالش‌های مهم و پیش روی بخش کشاورزی است و مرکز تحقیقات استان برای بهبود بهره‌ وری آب با ارائه الگوی مناسب کشت برای مناطق مختلف استان، کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و استفاده از بذور متحمل به خشکی و شوری برنامه‌های مدونی در دست اجرا دارد.

در ادامه حجت‌الاسلام رشادی امام جمعه شهرستان پارس‌آباد ضمن تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) به بیان اهمیت کشاورزی از دیدگاه اسلام پرداخت و آن را در استقلال و اقتدار کشور مهم و از شاخص‌های پیشرفت برشمرد و بر کاربردی کردن علوم کشاورزی تأکید کرد. وی با اشاره به مشکلات کشاورزی منطقه خواستار توجه مسئولین جهت رفع این مشکلات گردید.

صمدی فرماندار شهرستان پارس‌آباد از دیگر سخنرانان این مراسم نیز به وجود منابع غنی خاک و آب اشاره کرد و گفت: منابع غنی این منطقه را به یکی از قطب‌های کشاورزی استان و کشور تبدیل کرده است و با وجود شرکت‌های کشت و صنعت و دامپروری مغان و پارس و همچنین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل ظرفیت بالایی از نظر علمی و عملی ایجاد کرده است.

سخنران بعدی این مراسم محمدی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت و دامپروی مغان بود. وی با تأکید بر نقش نیروی انسانی در امر تولید گفت: با وجود این که جمعیت کشور سه برابر افزایش یافته اما سرانه تولید افزایش پیدا نکرده است بایستی در امر تولید و نوسازی تجهیزات کشاورزی سرمایه گذاری نمود.

مهندس سروی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز ضمن تقدیر از حمایت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در فراهم کردن زمینه لازم جهت تجهیز و تکمیل پردیس آموزش مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بیان داشت: تأمین امنیت غذایی کشور مسئولیت بسیار مهمی است که بر عهده وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شده است.

وی در پایان با اشاره به تولید 112 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی گفت: تولید بر مبنای علم و دانش و مهارت واقعی بخش کشاورزی پایداری تولید را تضمین می‌کند و کارشناسانی که دوره‌های عملی را طی خواهند کرد نقش بسزایی در این زمینه خواهند داشت.

گفتنی است؛ بازدید از بخش های مختلف پردیس آموزش جهاد کشاورزی و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای تحقیقاتی و آموزشی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

  


 


رو عنوان : میثمی تبار در مراسم افتتاحیه دوره آموزش عملی کارشناسان جدید الاستخدام در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت:
عنوان : آموزش‌های اثربخش منجر به یادگیری مهارت‌ها می‌شود
کد خبر : ۱۸۱۵۸
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ 
ساعت : ۱۲:۲۷:۲۹
عنوان گروه خبري : دانشگاهی . اداری . آموزشي .
منبع خبر : روابط عمومی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


پورتال موسسه آموزش عالی علمی کاربردی و مهارتی جهاد کشاورزی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0