جمعه, 28 دی 1397
عنوان : حریم خصوصی كودكان در فضای مجازی (۱)
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ 
ساعت : ۱۱:۳۷:۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي (۱)


با گسترش نفوذ اينترنت دسترسي افراد به خدمات مختلف ارائه‌ شده در فضاي مجازي افزايش يافته است. كودكان نيز از اين امر مستثني نبوده‌اند؛ نسل به نسل شاهد بلوغ توانايي‌هايي آن‌ها در استفاده از فناوري‌هاي مختلف و استفاده از اينترنت بوده‌ايم و هستيم. متناظر با اين پيشرفت‌ها، تهديدهاي مختلف و متنوع موجود در فضاهاي مجازي مختلف علي‌الخصوص در شبكه‌‌هاي اجتماعي كه مشخصه اصلي آن‌ها تعامل و ارتباط با ساير كاربران است، نگراني‌ها در مورد امنيت كودكان و نوجوانان را بسيار افزايش داده‌است.  يكي از دلايل اهميت اين موضوع، آسيب‌پذيري بيشتر كودكان در فهم حريم خصوصي و آگاهي از مسائل پيرامون آن است؛ براي مثال در ساده‌ترين شكل اين آسيب‌پذيري، ممكن است سياست‌هاي حريم خصوصي در شبكه‌ّ‌هاي اجتماعي به زباني غير از زبان مادري به كودكان و نوجوانان نمايش داده شود كه مسلما توسط كودك به خوبي درك نمي‌شوند .

با توجه به آسيب‌پذيري اين قشر، نياز است تا با آموزش درست به كودكان و آگاه‌سازي ايشان پيشگيري‌هاي لازم از اتفاقات احتمالي و سوءاستفاده‌ها به عمل آيد. طيف اين گونه آموزش‌ها، از آموزش كودكان راجع به هويت مجازي‌ آن‌ها و ماندگاري اطلاعات منتشر شده از آن‌ها در فضاي مجازي تا آگاه‌سازي والدين از چگونگي فرآيند‌هاي كنترلي كودكان گسترده است. همان‌طور كه مشهود است، نقش والدين و آگاهي ‌‌آن‌ها در برقراري امنيت و حريم خصوصي كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي انكار ناپذير است؛ براي مثال، مادامي كه والدين ندانند كه دستگاهي كه براي بازي كودك خود تهيه كرده‌اند، توانايي اتصال به اينترنت و احيانا عضويت در گروه‌هاي بازيكنان يك بازي خاص را نيز دارد، نمي‌توانند كنترل‌هاي لازم را نيز انجام دهند.

تصويب قوانين جديد در اروپا در راستاي افزايش حداقل سن مجاز كودكان براي حضور در شبكه‌هاي اجتماعي از ۱۳ سال به ۱۶ سال در اواخر سال ۲۰۱۵ نشان‌دهنده وجود نگراني‌هايي در ساير كشور‌ها در مورد استفاده كودكان از شبكه‌هاي اجتماعي است. علاوه بر اين، طي يك نظرسنجي كه در ژوئن ۲۰۱۴ در اسپانيا انجام شد، نشان داده شد كه درصد قابل توجهي از والدين، از حضور كودكان ۱۰ تا ۱۷ ساله خود در شبكه‌هاي اجتماعي و قرار دادن اطلاعات شخصي در دسترس عموم جلوگيري به عمل آورده و يا فعاليت‌‌هاي كودكان توسط والدين نظارت مي‌شود. نتايج اين نظرسنجي در نمودار زير قابل مشاهده است :

اطلاعات شخصي كودكان همانند اطلاعات شخصي بزرگ‌سالان، در حال تبديل‌شدن به يك كالاي تجاري است. طبق مطالعات انجام شده توسط تيم تحقيقاتي دكتر اگنس نارين، ۹۵ درصد نوجوانان انگليسي نگران اين مسئله هستند كه اطلاعات شخصي‌شان در اختيار تبليغ‌كنندگان يا وبگاه‌هاي ديگر قرار بگيرد. همچنين از حدود 40 وب‌گاه محبوب كودكان، تقريبا دو سوم آن‌ها اطلاعات شخصي كودكان را (بعضاً به صورت انتخابي) براي دسترسي به بخش‌هاي مشخصي از وب‌گاه درخواست مي‌كنند. از نظر نوع اطلاعات، 70 درصد اين وب‌گاه‌ها نام، 53 درصد رايانامه، 43 درصد تاريخ تولد، 40 درصد كد پستي، 24 درصد آدرس و 13 درصد شماره موبايل را درخواست مي‌كنند .

برخي كسب‌وكارها كودكان را توسط تحقيقات، كوييزها و مسابقات هدف قرار مي‌دهند و براي مثال اطلاعات شخصي آن‌ها را مثل اطلاعات خانواده و دوستانشان، بدون رضايت و آگاهي والدين جمع‌آوري مي‌كنند. دورنماي برنده شدن يك جايزه يا دريافت يك سرويس رايگان يا دريافت تخفيف، مي‌تواند انگيزه كافي براي ارائه اطلاعات شخصي را ايجاد كند. گزارش كميته حريم خصوصي دفتر استراليا (Australian Office of the Privacy Commissioner)  نشان مي‌دهد كه جوانان استراليايي علاقه زيادي دارند تا جزئيات شخصي خود را به منظور دريافت جوايز يا تخفيف دريافت كالا يا سرويس، ارائه دهند. حال آنكه اغلب اين پيشنهادات، در اصل اغوايي براي دريافت اطلاعات شخصي است .

به دليل آن‌كه ممكن است كودكان مدل تجاري بسياري از سرويس‌هاي اينترنتي مانند شبكه‌هاي اجتماعي و انجمن‌هاي برخط را به درستي درك نكنند، رغبت كسب‌وكارها به داده‌‌هاي شخصي خود را دست‌كم مي‌گيرند. كاربران اغلب از وجود يك بازار دوجانبه آگاه نيستند كه به وسيله آن از يك طرف ارائه‌دهندگان خدمات برخط، سرويس‌هايي را پيشنهاد مي‌دهند و از طرف ديگر تجارت خود را بر اساس اطلاعات شخصي كاربران انجام مي‌دهند. وقتي كودكان از چنين سرويسي استفاده مي‌كنند، چالش اصلي ارائه اطلاعات كافي در مورد اهداف و حوزه استفاده از داده هاي شخصي و همچنين دريافت رضايت از والدين است. علاوه‌ بر اين، تنظيمات پيش‌فرض به‌ندرت در حالت بالاترين سطح حفاظت از حريم خصوصي براي كاربران، از جمله كاربران كم سن و سال (كودكان) قرار مي‌گيرد. در نهايت، كودكان و والدين آن‌ها با مشكلات مختلف و پيچيده تنظيمات حفظ حريم خصوصي مواجه هستند .

به طور كلي خطرهايي كه متوجه حريم خصوصي كودكان است، در كشور‌هاي مختلف متفاوت بوده و به جو حاكم در جامعه، معيار‌هاي فرهنگي و شرايط فيزيكي مانند ميزان دسترسي به اينترنت بستگي دارد. از آنجا كه با يك نگاه گذرا در جامعه خود، متوجه حضور پررنگ كودكان در شبكه‌هاي اجتماعي و مهارت بالاي آن‌ها در استفاده از وسايل ارتباطي مشاهده مي‌شويم، لازم است كه آموزش‌هاي لازم در مورد خطرات موجود و نحوه استفاده صحيح از اين امكانات و بالطبع تاثيرات منفي استفاده بي حد و مرز از خدمات موجود در اختيار كودكان و حتي والدين قرار گيرد. چه بسا والدين نيز به عنوان الگوي اصلي كودكان خود، در حين آموزش به آن‌ها، با خطرات و اصول موجود در حوزه حفاظت از امنيت و حريم خصوصي آشناتر شوند و در نهايت اعتلاي كل اقشار جامعه حاصل شود.
بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0