• EN
شنبه, 31 فروردين 1398
اهداف و وظایف

اهداف و وظایف  موسسه آموزش عالي علمي-  كاربردي جهاد كشاورزي:

ارتقا و انتقال دانش کار، ایجاد مهارت‌های شغلی به منظور افزایش بهره وری ،  شناسایی و ارتقای معلومات  و تجارب شاغلان حرف و مشاغل گوناگون ،  ایجاد هماهنگی بین مهارت و دانش کار،  از اهداف اين موسسه است.

           

 ويژگي هاي آموزش هاي علمي- كاربردي در بخش كشاورزي:

کاربردی بودن ، انعطاف پذیری از نظر تنوع آموزش ، محل اجرا ، نوع و شرایط پذیرش ، طراحی دوره بر مبنای شغل ، تاکید بر مهارت‌های عملی و دانش فنی ، پذیرش فراگیران متناسب با نیازهاي بخش كشاورزي و تاکید بر پویایی محتوایی از ویژگی‌های آموزش‌های علمی - کاربردی است.شیوه های یاددهی و یادگیری نیز در این نظام آموزشی با سایر آموزش ها متفاوت است. در اين نظام آموزشي علاوه بر بکارگیری روش‌های تدریس مرسوم در دانشگاه‌ها ، از روش‌هایی استفاده  می شود که دانشجویان و کارآموزان به سمت مهارت آموزی و کسب قابلیت‌های عینی گرایش یابند.

 

 فعاليت هاي موسسه آموزش عالي علمي - كاربردي جهاد كشاورزي:

برنامه ریزی بمنظور بازسازی و جوان سازی هرم نیروی انسانی شاغل در بخش کشاورزی ، توجه به افزایش سطح سواد مولدان در بخش کشاورزی ، فراهم نمودن زمینه‌ي مناسب برای جذب دانش آموزان واجد شرایط بویژه فرزندان کشاورزان و تولید کنندگان ، ایجاد انگیزه برای حمایت از فارغ التحصیلان دوره های علمي - كاربردي  با اعطای امتیازات ویژه  و توجه و تاکید بر آموزش‌های عملی و ایجاد توانایی و اعتماد به نفس لازم   برای اشتغال در واحدهای تولیدی از جمله فعاليت هايي است که موسسه آموزش عالي  علمی- کاربردی جهاد کشاورزی برای نیل به اهداف خود بکار گرفته است .

 

 الف-  فعاليت هاي موسسه در بعد برنامه ريزي:

تشكيل هسته هاي برنامه ريزي با هدف تهيه و تدوين برنامه هاي آموزشي مقطع دار و پودماني و اصلاح آنها . شامل : هسته برنامه ريزي درسي علوم دامي ، منابع طبيعي و آب و خاك ، دامپزشكي ، شيلات و آبزيان ، صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي ، علوم زراعي ، علوم باغي ، علوم انساني ، فني مهندسي و ماشين الات كشاورزي و  ترويج و فناوري اطلاعات .

ب –فعاليت هاي موسسه در بعد اجرايي :

- تجهيز و تكميل آزمايشگاه ها ، كارگاه ها ، پايلوت ها و عرصه هاي آموزشي

- طراحي، تدوين و تصويب ضوابط ، مقررات و آيين نامه هاي آموزشي، رفاهي ، خدماتي ، پژوهشي و اداري

- ايجاد هماهنگي هاي لازم با معاونت هاي اجرايي ، اتحاديه ،  نهادها و سازمان هاي استاني.

- تدوين منابع علمي و درسي، براي دوره هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته علمي كاربردي 246 عنوان كتاب نياز سنجي شده است كه از اين تعداد 102 عنوان در حال تاليف و تدوين و تعدادي از آنها زير چاب بوده و تعداد 77 عنوان به  چاپ رسيده است . عناوين برخي كتب چاپ شده عبارتند از : زبان تخصصي علوم دامي ، كاربرد  و سرويس  ماشين هاي گاوداري ، ساختمان و تاسيسات پرورش طيور ، بهداشت و اصول كنترل و پيشگيري از بيماري هاي گاو و گاوميش ، ميكروبيولوژي گوشت ، شناخت ، حفاظت و بهسازي محيط زيست، پرورش گاوميش، پرورش اسب، پرورش زنبور عسل ، جنگلكاري ، پرورش ماهيان زينتي و .......

- طرح هاي مطالعاتي و تحقيقاتي : به دنبال ابلاغ دستور العمل نحوه پيشنهاد ، بررسي ، تصويب و ابلاغ پروژه ها و طرح هاي تحقيقاتي از سوي سازمان تحقيقات ، آموزش و ترويج كشاورزي ، موسسه آموزش عالي علمي- كاربردي جهاد كشاورزي به عنوان موسسه مادر ، در راستاي تشكيل كميته علمي – فني عهده دار بررسي و تصويب كليه طرح ها و پروژه هاي حوزه وزارت در زمينه هاي آموزش ، ترويج ، اطلاع رساني و مديريت گرديده  است ؛ تاكنون بيش از 250 عنوان طرح بررسي و حدود 63 عنوان طرح تصويب ، 21 عنوان خاتمه يافته و بيش از 23 عنوان طرح در دست اجرا مي باشد عناوين برخي از طرح هاي تحقيقاتي به شرح زير مي باشد:

 

1- بررسي و تحليل مفروضات بنيادي مدل هاي عمده ارزشيابي آموزشي و ارايه الگوهاي مناسب براي آموزش هاي علمي - كاربردي وزارت جهاد كشاورزي

2- بررسي ميزان اشتغال فارغ التحصيلان دوره هاي علمي- كاربردي جهادكشاورزي و عوامل موثر بر آن 3- شناسايي و بهينه سازي نقشه هاي فرش دستباف ايران ( ملي )

4- بررسي ، مطالعه و تدوين استانداردهاي آزمايشگاه ها ، پايلوت ها و مزارع آموزشي رشته هاي علمي – كاربردي ( ملي)

5- تدوين استانداردهاي آموزشي مشاغل روستايي و كشاورزي در ايران (ملي)

6- بررسي و بهينه سازي الگوي اعتبار بخشي براي ارزيابي دوره هاي آموزشي مراكز آموزش عالي تحت پوشش (ملي)

7-نيازسنجي تركيب نيروي انساني واحدهاي توليدي مرتبط با زير بخش هاي جهاد كشاورزي (ملي)

 

3- فضاهاي كارگاهي و آزمايشگاهي

موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد کشاورزی ، مسئولیت برنامه ریزی پذیرش دانشجوونظارت براجرای دوره های علمی کاربردی کشاورزی را در 62 مرکز آموزشی دولتی و 15 مرکز غیر دولتی در سراسر کشور ، با 2413 نیروی انسانی شاغل به عهده دارد که از این تعداد ، حدود 130 نفر عضو هیات علمی اند.

ظرفیت خوابگاه ها ی این مراکز 3804 نفر ، مساحت آزمایشگاه ها 22776 متر مربع و به ظرفیت 5477 نفر می باشد . این موسسه دارای 230 کارگاه به مساحت 45023 متر مربع و ظرفیت 4486 مفر ، 736 باب کلاس درس به مساحت 33650 متر مربع و ظرفیت 24653 نفر است .

همچنین وجود 25 پایلوت به متراژ 42346 متر مربع به ظرفیت 1033 نفر ، حدود 4200 هکتار مزرعه و عرصه آموزشی و حدود 51207829 متر مربع زیر بنای آموزشی درحال بهره برداری ، ازجمله دیگر توانمندی های موسسه و مراکز آموزش جهاد کشاورزی می باشد.

 


DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0